Faculty Listing by Department

 

ACADEMIC DEPARTMENTS – Fall 2014


 

Arts & Sciences  

Anderson, Dana

Avery, David

Batt, Thomas (S)

Beaupre, Danielle

Bourne, Louise

Busko, Jonnathan

Ciampa, David

Friedell, Peter

Gandy, Nathan

Gates, Beatrix

Hudson, Sarah

Lapham, Gary

Loomis, Susan

Lorenz, Patrick

Olivari, Brian

Osheim, Darcy

Pesek, Ashley

Pilot, Christopher

Raikes, Kim

Raikes, Leon

Reese, Betsy

Rodriques, Anette

Sanfilippo, Stephen

Schaab, Michael

Silver, William

Simmons, Jacob

Skwiot, Christine

Stone, Laurie

Stubbs, Ethan

Taub, Jeffrey*

Thorne, Rosemary

Turok, Katharine

Walker, David

Willmann, Jeffrey

 

Loeb-Sullivan School of International Business & Logistics

Brown, Seth

Columber, Eric

Jain, Navneet

Maier, Donald*

Schatz, George

Scheuchzer, Alaina

Shaughnessy, Mark

 

Thompson School of Marine Transportation

Allard, Richard

Chase, G. Andy

Cole, Steve

Eadie, Les

Eley, Donald*

Gross, Robert

Jergenson, Eric

Marsh, Daniel

Miller, Rick (S)

Parrott, Daniel

Power, Nate

Price, David

Pundt, Ralph

Slazas, Adam

Tarrant, Stephan

Teel, Samuel

Walsh, Sean

Worth, John

 

Corning School of Ocean Studies

Boucher, Joceline

Cleveland, Ann

Harakas, George

Hazlett, Susan

Knapp, Stacy

McKenna, James*

Muhlin, Jessica

O’Malley, Sarah

Sahl, Lauren

Verde, Alan

 

Engineering

Allen, Tim

Armstrong, Richard

Asyali, Ender

Audette, Priscilla

Blackwood, Temple

Burton, Lance

Collins, Stephen

Cote, Gavin

Coté, Mark

Darnell, Lynn

Evans, Johanna

Fleck, Barbara (S)

Flood, Laurie*

Haghkerdar, Kaveh

Harmon, Waldo

Kaiser, Marshall

Kimball, Richard

Levesque, Philep

Libby, Mark

Lococz, Thomas Adams

Markley, Jerald

Mazarell, Leo

McLaughlin, Bob

Miller, Crispin

Read, Doug

Reed, Richard

Sarnacki, W. Pete

Schoof, Jill

Scully, Brendan

Skaves, David

Smith, Richard

Stefanski, James

Stewart, Henry

Tefft, William

Trundy, Alan

Wlodkowski, Paul

 

Physical Ed. Courses:

Biggie, Therese

Burke, Kevin

DeBeck, Patrick

Gombar, Sarah

Schroder, Tim

  

Dean's Office

Gardnier, David*

Leeman, Cindra

 

Registrar/STCW Office

Gutown, Amy

McGuire, Amanda

Nason-Moulton, Laura

Stephens, Christina*

 

Faculty Office

Clark, Liza

 

NROTC

Caldas, GySgt Marcelo

Christensen, Capt Sean

Coxson, CDR Brain

Hegarty, CAPT Michael

Schmaldienst, LT David

 

 

* Denotes Department Chair

   

 


Send mail to Nicole Dyer at nicole.dyer@mma.edu with questions or comments about this web site.
Copyright © 1997 Maine Maritime Academy
Last modified: October 14, 2014